Vývoj novorozence: první měsíc

Nejzásadnější kroky ve vývoji člověka se odehrají v prvních týdnech života. Děťátko se během nich musí adaptovat na život mimo tělo matky. A ačkoliv se v prvních dnech miminka nijak složitě výrazově neprojevují, nepohybují ani nejsou schopna manipulovat předměty, je to pro ně období velmi náročné, plné práce a tréninku. První 4 týdny představují tzv. novorozenecké období. Zajímá vás, co všechno se v něm odehraje?

Narození

Příchod na svět je pro miminko velmi vyčerpávající. Znamená zcela nové pocity. Jeho oči si musí zvyknout na světlo, ocitne se v chladném prostředí, slyší mnoho nových zvuků. Musí používat dýchací svaly, a začít samostatně jíst i polykat. To je práce, kterou si to dospělí už neumí ani představit.

Dítě ihned po narození čile pozoruje svět kolem sebe, a snaží se ho poznávat. Čím více času tomu věnuje, tím je v tom lepší.

Vývoj sluchu novorozence

Miminko slyší již od narození. Jen prvních 10 dní slyší tlumeně. Mohou za to zbytky plodové vody, které zůstávají v uchu, dokud se nevstřebají. Nejlépe slyší novorozenec na vzdálenost 25 – 30 cm. A nejraději má jemné a tlumené zvuky.

 

Vývoj zraku novorozence

Stejně tak miminko od narození vidí – jako první rozeznává barevné předměty, a to na vzdálenost 18 až 40 cm. Předměty a lidi vzdálenější více než 40 cm, vidí rozmazaně. Novorozenecký zrak rovněž omezuje úzký zorný úhel, asi jen 20°. Takže, co nemá přímo v zorném poli, malé dítě nevidí.

Kromě toho není schopno ovládat najednou pohyby očí a hlavy, stává se mu proto, že při snaze zaostřit na předmět v pohybu, se mu někdy očička „rozjedou“ a dítě šilhá.

 

Pohybové možnosti novorozence

První měsíc života novorozeně tráví většinu času v leže na zádech. Vypadá to sice jednoduše, ale i stabilitu při lehu na zádech se musí novorozenec naučit. Teprve, když ji dobře zvládne, může zkoušet další pohyby.

 

A co by miminko mělo v 1.   měsíci života zvládnout?

Po položení na bříško by mělo umět zvednout hlavičku a chvíli ji udržet. Určitě by mělo pohybovat volně rukama a kopat nohama. Zejména, když jej rozbalíte z plínky. Také by vaše děťátko mělo být schopno otáčet hlavou ze strany na stranu, pokud ho něco zaujme.  A když se k němu přiblížíte, mělo by pozorovat váš obličej.

 

Co dalšího novorozenci také umí?

Většina miminek ve věku 1 měsíce také zvládne sledovat hračku nebo jiný zajímavý předmět, mají-li ho blízko obličeje. Mnoho dětí si také začíná broukat a zkouší i další zvuky, jejich projev se již neomezuje jen na pláč. Kolem 4 týdnů věku se také začínají miminka smát. Je to vlastně první pokus o zrcadlení vašich emocí. Když se usmějete vy, usměje se i miminko. A pak žasne nad tím, jakou z toho máte radost.

 

Šikovný novorozenec

Někteří novorozenci vstupují do kojeneckého období a umí se již smát nahlas, anebo při nějaké povedené srandě výskají radostí. Jiní pasou koníky a otáčí hlavičkou ze strany na stranu, i když leží na bříšku. Dále mohou umět zvedat nohy nad podložku nebo dát ruce k sobě, strkat si pěstičky do pusinky a zkoušet je sát (je to normální reflex, který vůbec nemusí souviset s tím, jestli má nebo nemá miminko hlad). Zejména pokud si ručičky cumlá často nezávisle na denní době).

Vždy mějte na paměti, že vývoj každého dítěte je velmi individuální, a rozdíly se stírají až kolem 3. roku věku. Do té doby rychlost, s jakou se miminko učí nové věci, vůbec nic nevypovídá o tom, jaké bude mít schopnosti a dovednosti v dospělosti. Pasení koníčků na sklonku prvního měsíce života opravdu neznamená, že z vašeho dítěte vyroste Einstein.

 

Užívejte si tento první rok, kdy se vaše dítě učí nové věci neuvěřitelnou rychlostí. Je fascinující pozorovat, jak se během 12 měsíců z bezmocného novorozence stane človíček s vlastní vůlí, názory a schopností se pohybovat.

You may also like...

1 Response

  1. lasicka5 napsal:

    Skvělý článek 🙂 děkuji za informace 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *