Vývoj kojence: první rok

Kojenecké období označujeme období od 2. měsíce do dosažení 1 roku věku. Je to čas bouřlivých změn a vývojových skoků, během nichž se vám potomek doslova mění před očima. Na jeho konci máte doma místo malého miminka, které jste si přinesli z porodnice, skoro metrového človíčka s vlastní osobností, názory a přáními. Ale jak se to stalo? Jaké jsou hlavní kroky této proměny?

 

Psychomotorický vývoj kojence měsíc po měsíci

Psychomotorický vývoj kojenců se odehrává „ve skocích“. To znamená, že jednou za čas se objeví nějaké nová dovednost, kterou vaše dítě nemělo. Zkušení rodiče často z projevů dítěte už dopředu poznají, že se něco chystá: miminka bývají neklidná, hůře spí, někdy zapomenou něco, co dosud uměla. A pak se to stane. Váš drobek něčím novým všechny překvapí. Pojďme si nyní říci, jaké dovednosti by dítě mělo zvládat v jednotlivých měsících svého života.

 

2. měsíc života kojence

Když se na 2 – měsíční miminko usmějete, mělo by vám úsměv oplatit. Dvouměsíční batole již zvládá i jiné komunikační prostředky než pláč, obvykle si samo při hře brouká, nebo breptá.  Pokud ho něco zaujme, zvedne hlavičku a začíná se rozhlížet kolem sebe. Při koupání a přebalování zvedá nožičky nahoru a snaží se je přitáhnout ručičkami. Má zájem o předměty ve svém dosahu – snaží se je uchopit a prozkoumat.

 

3. měsíc života kojence

Miminko se již začíná projevovat jako osobnost. Můžete dobře vypozorovat jeho zvyky i osobité reakce v určitých situacích. Maminka mu začíná rozumět – když pláče, už ví, co se děje.
Dítě už udrží hlavičku, pozoruje svět kolem sebe a je zvědavé. Děťátko se již natahuje po předmětech, které má v dosahu.  Zkoumá je. V tomto věku se malí človíčci již spontánně smějí, mají – li radost. Postupně začínají vydávat různé jednoduché slabiky, jako např. „géééé, kááá, jééé, gůůů.“ Připravují se tak na rozvoj řeči, zkouší hlasivky, zapojení jazyka a dalších svalů.

Dítě již bezpečně pozná své blízké od cizích lidí. Je to také období, kdy si začíná lidi „vybírat.“ Pokud mu někdo nebude sympatický, bude u něj plakat a bude chtít k někomu jinému.

 

4. měsíc života kojence

Ve 4 měsících je miminko již dost stabilní na to, aby na bříšku i na zádech sáhlo po hračce, aniž by se překulilo. Na předměty v levé části zorného pole sahá levou rukou, na předměty a hračky v části pravé rukou pravou. Pokud budete hračkou pohybovat zleva doprava, pokusí na ní sáhnout nejprve levou ručičkou, když překonáte středovou linii, natáhne ruku pravou. Ještě neumí operovat pravou rukou na levé části těla a naopak. To se naučí až v 5. měsíci života.

Hodně času dítě tráví pozorováním svých ručiček, je jimi doslova fascinováno.

 

5. měsíc života kojence

V 5. měsíci života dochází u malých človíčků k velkému pokroku v činnostech prováděných na bříšku. Miminko opouští pasivní leh na zádech a začíná trénovat na vzpřímený pohyb. V této fázi vývoje se to projevuje tak, se dokáže opřít o jednu ruku, respektive loket a předloktí, a druhou ručičku dokáže uvolnit k uchopení hračky. V leže na zádech, by dítě mělo být schopno zvednout nožičky a dotýkat se lýtek nebo chodidel, zvednout zadeček z podložky.

Jedním z hlavních motorických ukazatelů v tomto období je schopnost zvednout paži nad horizontálu. Pokud toto na konci 5. Měsíce věku vaše dítě nedokáže, je čas na návštěvu fyzioterapeuta nebo pediatra. Totéž platí, pokud miminko není schopno ležet na zádech symetricky (s hlavou, tělem a nohama v jedné přímce).

 

6. měsíc života kojence

Miminko se v tomto období naučí přetáčet. Nejprve ze zad na bok, o několik týdnů později i na bříško.  Musí při tom zapojit a zkoordinovat velké množství různých svalů na břiše, zádech i končetinách. Také potřebuje hýbat každou končetinou jinak. Je to pro něj velmi náročné, vlastně je to jeho první „velký“ pohyb v životě, proto na něj nespěchejte, než to celé dobře zvládne, může to trvat i několik týdnů.

Dalším velkým úkolem je pro vašeho potomka zlepšit souhru oko-ruka-noha. Mnoho času dítě tráví chytáním nožiček rukama a pozorováním toho, co se děje. Dítě mělo být schopno držet nataženou dlaň, napnout prsty.

 

7. měsíc života kojence

Miminko dělá stále větší pokroky. Je schopné si koordinované hrát s hračkou, přendávat si jí z ruky do ruky, a zahodit ji, pokud ho přestane bavit. Hru oko-ruka-noha vyladilo k dokonalosti. Za nožičky si už jen nechytá, ale zkouší je ochutnávat. Na konci 7. měsíce života také zvládají děti plazení.

 

8. měsíc života kojence

Motivace miminka si hrát i se vzdálenou hračkou, nebo dostat se k mámě je tak silná, že dítě velmi intenzivně trénuje a zdokonaluje své pohybové schopnosti. Při hře zjišťuje, že není třeba neustále ležet, že umí klečet a podpírat se rukama. S výdrží vrcholového gymnasty tyto nově objevené vlastnosti zkouší do té doby, dokud se mu nepodaří šikmý sed. V němž tráví hodně času – má totiž bez námahy volnou ručičku na hraní si, má dobrou stabilitu a zároveň dobrý rozhled po okolí.

Miminko si také zdokonaluje motoriku. Věci už umí udržet jen mezi ukazováčkem a palcem, někdy využije i prostředníček. Koordinace ruka-pusa je vyvinuta natolik, že si samo umí vložit do úst třeba nabízenou křupku. Tedy, miminka v tomto věku vkládají do úst cokoliv, co najdou – v puse mají mnohem lépe vyvinuté nervová zakončení než třeba v prstíčkách.  Ústa jsou tedy pro ně primárním zdrojem „hmatu“. Jemná motorika a cit v konečcích prstů, stejně jako zrak, přijdou v poznávání světa na řadu až mnohem později.

 

9. měsíc života kojence

Ve velmi krátké době 4 týdnů se vaše dítě naučí sedět vzpřímeně, klečet, lézt po čtyřech a dokonce zvládne i stoj s oporou.
Objevitelské pudy jsou tak silné, že když dítě uvidí nějakou zajímavou věc, na kterou nedosáhne, nepustí ji z pozornosti, jako to dělalo dosud, ale pokusí se k ní dostat a osahat si ji. To je zdrojem obrovského pokroku v pohybových schopnostech.

Snaha zkoumat svět a pokrok v oblasti motoriky se projevuje i tím, že miminko začíná ukazovat na věci, které se mu líbí.

 

10. měsíc života kojence

Proti předchozímu období, se jedná o období stabilizační. Dítě si upevňuje, co se naučilo dosud, zdokonaluje své dovednosti. Teprve teď začíná dobře rozumět řeči, objevuje se u něj logické myšlení.

 

11. měsíc života kojence

Kojenec si užívá vše, co se dosud naučil. Měl by zvládat to, co v měsíci minulém, ale bravurně a bez chyb. Dítě by mělo být schopno u hry sedět ve vzpřímeném sedu a být stabilní. Bez problémů se dostat k nějaké hračce, pokud ho zaujme. Začíná trénovat stoj a chůzi.

 

12. měsíc života kojence

Uzavírá se kojenecké období, z vašeho potomka se stává batole. Zkouší první krůčky. Nejprve kolem nábytku, s oporou, postupně se učí pouštět a vydat se samo do prostoru. To je velká věc, a dítě bude potřebovat několik měsíců, než ji zvládne. Chůze začne být jistá až kolem 15. měsíce. Do té doby je dítě tzv. začínajícím chodcem, což s sebou nese mnoho nehod a trablů.

Dítě začíná říkat první slova, skutečně s vámi komunikuje. Vrchol kojeneckého věku přichází, když dítě přestává vše strkat do pusinky. Jako primární poznávací smysly nastupují hmat a zrak.

 

Až budete své děťátko pozorovat a porovnávat se sousedovic Maruškou. Uvědomte si, že v prvním roce života je psychomotorický vývoj značně individuální, a dané členění je spíše orientační. Některé děti začnou chodit v 10-ti měsících, jiné až v 1 ,5 roce. Neznamená to, že pokud kojenec chodí před dovršením 1. Roku života, je to malý Einstein. Když je uvidíte ve věku 3. let, nepoznáte, které z nich bylo ten rychlík, a které si dalo načas.  Nezoufejte proto, pokud se vaše miminko nevejde do tabulek, ono to dožene!

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *