Vitamín D

Díky pandemii koronaviru se stal vitamín D v poslední době velmi populárním. Aktuální je především v zimních měsících, kdy trávíme méně času venku a je méně slunečního svitu. Jeho tvorba je závislá na vystavení kůže slunečním paprskům. To může být problém například u malých dětí a seniorů. Můžeme pomoci doplňkovou stravou …

 

Co je vitamín D?

Vitamín D (kalciferol) se vyskytuje v přírodě v několika podobách. Největší význam má vitamín D2 (ergokalciferol) – v houbách a rostlinách) a vitamín D3 (cholekalciferol – u živočichů). Vitamín D3 je tedy lidskému tělu blíže a má vyšší účinnost. Průmyslově se vyrábí z cholesterolu – tuk z ovčí vlny (lanolin).

 

Jaké jsou jeho nejdůležitější účinky a funkce?

  • Hospodaření s vápníkem v těle (ochrana před vznikem osteoporózy)
  • Pro činnost svalů
  • Pro ukládání minerálů do zubů
  • Imunomodulační činnost – obrana proti infekcím
  • Při dělení buněk

 

Odkud vitamín D získat?

 • Ze slunečních paprsků – vzniká v kůži působením UVB zářením
 • Z potravin
  • Více z ryb (tuňák, sardinky, losos)
  • Méně (mléko a mléčné výrobky, játra, vaječný žloutek)
 • Z doplňků stravy – v podobě kapek, tablet a tobolek

 

Jaké je optimální množství vitamínu D?

Doporučenou denní dávkou českou legislativou vitamínu D je 5 mikrogramů (=200 IU-mezinárodní jednotka). Pro děti 400IU. V roce 2016 evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) stanovil denní příjem na 600IU. Při léčbě onemocnění (křivice, osteoporóza) se běžně předepisují dávky 5000IU denně. V lékárnách běžně najdeme vitamín s jednotkami 1000IU i 2000IU.

 

Mohu se předávkovat vitamínem D?

Protože je vitamín D rozpustný v tucích, kumuluje se v těle, lze se jím předávkovat. Avšak je to velmi vzácné a dochází k tomu hlavně při dlouhodobém užívání velmi vysokých dávek. EFSA stanovil horní limit denního příjmu pro dospělého člověka 4000IU. I při dlouhodobém užívání by se neměly objevit nežádoucí účinky.

 

Vitamín D pro děti

V lékárně jsou dostupné přípravky buď ty, které vyžadují recept od doktora (Vigantol) nebo volně prodejné doplňky stravy. Pro děti do 3 let volíme kapky (Jamieson Baby-D3 Drops, Terezia Vitamin D3). Denní dávka odpovídá jedné kapce. Kapeme miminku na dudlík nebo bradavku. Také můžeme přidat do mléka. Batolatům zamícháme do jídla. Pro větší děti volíme cucací tablety, které mají často pomerančovou a jahodovou příchuť. (Jamieson Chewable Kids D3, NatureVia Vitamin D3-efekt Kids 600IU).

 

V současné době se může stát, že si v lékárně koupíte určitý přípravek s vitamínem D, a když si pro něj jdete příště, už není k sehnání. Jde o to, že Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) mohl rozhodnout, že se jedná o léčivý přípravek, a tudíž musí být stáhnut z trhu. To se neděje okamžitě, předchází tomu správní řízení, které může trvat několik měsíců a musí být vedeno o každém jednotlivém výrobku zvlášť. Zastává totiž stanovisko, že dávky nad 1000IU vykazují terapeutické účinky.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *