Teplota u miminka

Teplotu u miminka bychom nikdy neměli podceňovat. Nezapomeňte, že každé dítě je jiné a teplota se během dne mění. Pozorujte chování vašeho miminka a věřte svým mateřským instinktům.

 

Jaká je normální tělesná teplota u miminka?

Každé dítě má tělesnou teplotu trochu jinou. Nezapomeňte, že teplota během dne kolísá. Nejnižší teplota bývá ráno, nejvyšší večer. Teplota u novorozence by se měla pohybovat přibližně od 36,5 do 37,5°C. Novorozenci mají teplotu o něco vyšší.

 

Proč je nutné miminko správně oblékat?

Miminko do 6 měsíců nedokáže udržovat stálou tělesnou teplotu, protože ještě nemá vyvinutou tělesnou termoregulaci. Správně jej tedy oblékáme. Jinak se může snadno přehřát, nebo naopak podchladit. můžeme zkontrolovat tak, že mu dáme ruku za zátylek. Pokud je zpocený a horký, sundáme mu část oblečení.

 

Příznaky, že má miminko teplotu?

Jelikož jste se svým miminkem od rána do večera, snadno si všimnete, že něco není v pořádku. Věřte svým rodičovským instinktům a všímejte si tělesných změn a chování. Nejčastější příčiny můžou být tyto:

 • Miminko začne odmítat jíst
 • Často pláče, probouzí se častěji během noci
 • Začnou se mu lesknout oči, hodně se potí, má zarudlé tvářičky, zvrací
 • Neobvykle hodně spí, nebo naopak

 

Kdy jít k doktorovi?

Pokud si nejste jistá, určitě se nebojte doktorovi zavolat a na vše se ho zeptat. Doktora bychom měli navštívit v těchto případech:

 • Pokud je horečka vysoká (nad 38°C)
 • Pokud přetrvává delší dobu (2 – 3 dny)
 • Je doprovázena dalšími příznaky (obtížné dýchání, kašel, změna barvy pokožky)
 • Pokud dítě ztrácí hodně tekutin (průjem, zvracení)
 • Pokud se jedná o velmi malé miminko (Novorozence)

 

Měření teploty u miminka?

Nejlépe se měří teplota pomocí „dudlíkového“ teploměru.

Protože je u malých miminek měření teploty v podpaží obtížné, měříme jí v zadečku. Před měřením naneseme na teploměr vazelínu. Při měření je nutné odečíst hodnotu když  je teploměr ještě v zadečku, protože po odejmutí teploměru jde teplota okamžitě dolů. Dále je třeba odečíst 0,5°C, pokud se jedná o malé miminko. Ty mají totiž o něco vyšší teplotu než starší děti. Pokud tedy takto naměříme 37°C, výsledná teplota je 36,5°C. Teplotu je nutné měřit pravidelně, protože teplota během dne kolísá.

 

Jak se starat o miminko s teplotou?

Nejdůležitější je zajistit miminku dostatečné množství tekutin. Pravidelně měřit teplotu a sledovat stav miminka během dne. Dávat pozor, aby jste miminko nepřehřáli.  Při horečce nad 38°C  bychom měli podávat léky na její snížení, ochlazovat miminko zábaly, nebo dítě osprchovat pod vlažnou vodou.

 

Co podat miminku při zvýšené teplotě?

Podávají se přípravky s obsahem paracetamolu nebo ibuprofenu v intervalu po 6-8 hodinách od předchozí dávky. Střídáme také léky s obsahem paracetamolu (Paralen, Panadol) a ibuprofenu (Ibalgin baby, Nurofen) po 4 hodinách. Pomoci si můžeme i chladivými polštářky (Nexcare) a hydrogelovými náplastmi (Dermaplic)

 • Čípky a sirupy – nejvhodnější pro malé děti
 • Tablety a pastilky – vhodné pro starší děti

 

Při onemocnění miminka věřte svým instinktům a nikdy se nezdráhejte zavolat si svému doktorovi o radu.

You may also like...

1 Response

 1. 15. 3. 2020

  […] Teplota u miminka […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *