Společné spaní s miminkem

Společné spaní s miminkem byla jednou z věcí, o níž jsem si byla jistá, že ji nikdy dělat nebudu. Potřebuji čas i pro sebe, mám ráda své pohodlí a dítě má přeci svojí bezpečnou postýlku.  Ale stejně jako vše, co jsem si naplánovala kolem výchovy dětí, bylo i toto nakonec jinak.

 

Odvoz miminka po porodu

V porodnici, když jsem měla odejít z porodního sálu, mi sestřička rázně vysvětlila, že si nemohu svoje miminko odnést sama, abych neupadla a neublížila mu. Že ho odveze v místním skvělém porodním akvárku s kolečky. Jednalo se o zařízení s monitorem dechu, skvělou matrací. Celé to vypadalo tak jako z jiné planety, trochu i sestřička.:)

Sestřička byla hodná a rázná žena, která bystře pochytila, jak skepticky se dívám na růžově natřené plastové akvárium, kam položila mého chlapečka a utěšovala mě: „Nebojte, ona mu ta růžová chvíli nevadí, já vám hned seženu modré.‟ A jak řekla, tak udělala.

 

První zkušenosti se spaním v porodnici

Můj malý klučík se na mě koukal, skrz tu průhlednou stěnu a bylo mi tak nějak smutno. Když usnul, chodila jsem se koukat jestli dýchá. Ač byl napojen na monitor dechu. Ale znáte to, co kdyby technika selhala. Dokonce jsem ho párkrát sobecky vzbudila, protože se mi zdálo, že opravdu nedýchá. Když nás k ránu přišla zkontrolovat dobrá víla sestřička ze včerejška, vylíčila jsem jí svůj strach i nedůvěru k přístroji a plastové bedýnce s kolečky.

Na to mi s klidem řekla: „Tak proč si ho nevezmete k sobě do postele? Zvedneme postranici, aby vám neupadl. A můžete ho mít klidně u sebe. Uvidíte, jak se vám hned bude lépe spát…

 

Benefity společného spaní

Od té doby, co jsem měla svoje miminko na dosah, jsem mohla s klidem spát. Věděla jsem, že jakmile se zavrtí, budu hned vzhůru. A nějak instinktivně jsem věděla, že moje dítě dýchá a je vpořádku. Bylo to a euforizující.

Od té doby moje miminko téměř nikdy neplakalo, a spokojeně vedle mě vrnělo.
Začala jsem googlit a hledat informace, jak je to možné. Co se vlastně stalo, že je to najednou všechno tak v pohodě. A záhy mi to začalo dávat smysl.
Společným spaním dojde k naplnění základních rodičovských instinktů matky, tak i potřeb dítěte. Je na tom podobně jako v bříšku – cítí maminku, slyší její srdce, může se kdykoliv přitulit a nakojit. Miminko to ví a je proto klidné, má pocit bezpečí a jistoty.

 

Obavy ze zalehnutí dítěte

Měla jsem obavu, ze SIDS (zalehnutí dítěte). Ale materiály, které jsem pročetla společné spaní doporučují s tím, že riziko SIDS je menší, pokud je dítě v kontaktu s matkou, a zalehnutí nehrozí, pokud je matka střízlivá nebo není pod vlivem léků.

 

Synchronizace spánku maminky a dítěte

Zajímavé je, že při společném spaní dojde k synchronizaci spánkových cyklů dítěte a matky. Mají tedy nastejno REM fázi spánku, stejně tak se spolu probouzejí. Nespornou výhodou sladění spánkových cyklů je, že se oba vyspí mnohem lépe, protože se nebudí vzájemně v nevhodnou dobu. Znáte to, pokud vás někdo vzbudí ve spánku, když se vám zdají sny (REM), jste zmatení a velmi unavení.

 

Další velké výhody společného spaní

Společné spaní také usnadňuje kojení. Miminko se dostane k mléku, aniž by se úplně probudilo, není tedy třeba ho znovu složitě uspávat. Maminka nemusí vstávat a nikam chodit. Leží dál v teple přikrývky, nakojí a může hned zase usnout. A tatínek není vzbuzen, protože nikdo nepláče, nevstává, nerachotí. Značka ideál :-).
Dále doteky u miminek podporují fyzický, emocionální a intelektuální vývoj dítěte. Miminka nejsou ve stresu ze samoty, jsou více v klidu a mají čas se rozvíjet.

Není krásnější okamžik, než otevřít ráno oči a vidět svého potomka buď poklidně spícího vedle vás, nebo jak vás vítá se širokým úsměvem a optimismem z nového dne, tak jak to umí právě jen malé děti.

 

Společné spaní v praxi

Způsobů, jak zařídit, aby děťátko mohlo spát s vámi, je několik. První variantou je jedna velká postel, kam se vejdete všichni. Další možností je umístění postýlky se sundanou bočnicí těsně k manželské posteli. Třetí možností je spaní na zemi na matracích nebo nízkém futonu. Každá má své pro a proti a je jen na vás, jakou variantu zvolíte.

Pokud jste se rozhodli spát s dětmi společně, mějte na paměti, že jednou ze základních zásad bezpečnosti je, že oba rodiče musí být střízliví, nesmí být pod vlivem drog anebo léků. Protože pak hrozí, že opravdu můžete děťátko zalehnout, nebo mu nějak ublížit.
O tom, že v místnosti, kde spíte by se nemělo kouřit, pálit vonné svíce a tyčinky, používat chemikálie, parfémy laky na vlasy apod. mi přijde zbytečné se rozepisovat. Tyto zásady platí pro jakoukoliv místnost, kde spí děti.

Neříkám, že společné spaní je pro každého. Jsou rodiny, kterým vyhovuje spaní oddělené, a je to naprosto v pořádku. U nás je to naopak, a společné spaní je pro nás receptem na klidné noci a usměvavá rána.

 

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *