Miminko a jeho první krůčky

 Hodně maminek si přeje, aby jejich miminko, hrající si na pískovišti bylo právě to první, které začne chodit. Je to tak správně? Jak poskytnout miminku prostor pro správný vývoj a jeho první krůčky?

 

Má smysl děti vzájemně porovnávat?

Správná odpověď je samozřejmě nikdy. Kdy má porovnávání dětí stejného věku, alespoň nějaký smysl, jsou 3 roky. Ve věku 3 let se vývoj všech dětí v podstatě srovná a měly by na tom být dost podobně. To však neplatí na 100%.

Touha po jedinečnosti je vrozená všem lidem, a i když někdy trochu pokulhává, přece jen je člověk originál. A to platí v každém věku. Ale i přes to, že je vývoj každého z našich malých pokladů naprosto unikátní, lze jej podpořit vhodně zvolenými aktivitami. Pojďme se podívat, jak stimulovat miminka k pohybu.

 

Jak stimulovat miminka k pohybu

Základem je volnost a volná hra. Stejně jako třeba ve vývoji řeči, i při rozvoji schopnosti chůze po dvou platí, že každé z miminek je natolik moudré, že pozná,co je pro něj dobré.

Vhodné je miminku připravit dobré podmínky proto, aby si mohlo postupně zkoušet nové pohybové vzory, a nezranilo se. Nechte mu dostatek volnosti a prostoru, aby si samo mohlo najít objekt zájmu. Nic mu nedávejte až pod nos. Nejlepší motivací je děťátko snaha dostat se k tomu, co ho zrovna zaujalo.

 

Důležité pravidlo

Dítěti nikdy nepomáháme! Necháme to na něm. Chůze je složitý proces, začíná chozením podél nábytku, úkroky do stran. Batole se musí naučit pracovat s těžištěm a udržet rovnováhu, vyvíjí se mu nožní klenba.

Musí projít jednotlivé fáze vývoje chůze:

  • pasení koníků
  • pérování na kolínkách
  • lezení
  • stání
  • chůze kolem nábytku
  • samostatná chůze.

Každá z těchto fází mu pomůže zpevnit určitou skupinu svalů a naučit se určitý pohyb, aby mohlo pokročit dále. Někdy se stane, že miminko určitou fázi vývoje přeskočí, pokud se k přeskočené fázi časem vrátí, je to naprosto v pořádku. Pokud ne, doporučujeme problém řešit s dobrým dětským fyzioterapeutem.

 

Když dříve není lépe

Jinak z vlastní zkušenosti mohu poznamenat, že není dobré, aby miminko začalo s pohybem příliš brzy. Ano, člověk se stane terčem obdivu v dětských koutcích a mateřských centrech. Ale tento obdiv je naprosto nezasloužený, protože nepatří vám, ale vašemu potomkovi. Navíc může být pro miminko nebezpečný.

 

První krůčky miminka a seznámení se sociální pracovnicí

Můj klučík začal s chozením opravdu brzy. V 5 měsících už si stoupal s oporou, v 6 měsících obcházel nábytek. Babičky jásaly, my s manželem jsme byli na prášky.

Třikrát týdně na pohotovosti, s nějakým úrazem, protože takhle malé dítě dostalo pohybové možnosti, na které jeho malý mozek ještě nestačil. Neuvědomoval si, že tohle nemůže udělat, protože si natluče, a dokonce si ani nebyl schopen zapamatovat, že tohle už 3x zkoušel a nefungovalo to, takže si nabil po 4. a po 5… Uhlídat ho 24/7 bylo nad naše síly.

Obvodní lékař z nás nejprve měl docela srandu, pak už se moc nesmál. Nakonec jsme si o tom šli povídat s pracovnicí Orgánu pro sociální ochranu dětí.

Paní naštěstí měla podobné zážitky se svou dcerou, vyprávěla nám, jak si její holčička na 7 měsících vyrazila všech 6 zubů, když zakopla o práh pod plným dozorem všech členů širší rodiny. Takže naši situaci pochopila.

Když se po čase vývoj našeho batolete zabrzdil, a dalších 6 měsíců si vystačil s tím, co se naučil v předchozí dekádě, šli jsme to oslavit. Mozek v poklidu dohnal tělíčko, a pak už to bylo dobré. Ale ten pocit slávy v dětském koutku, mi trochu chybí 🙂

 

Ideální čas, začít chodit

Ten pravý čas, aby dítě chodilo po dvou nastává mezi 10m – 17m života.

 

Chodící pomůcky

Na trhu jsou k dispozici různá chodítka, houpátka. Já všechny tyto vymoženosti s díky odmítla.

Důležité je uvědomit si, že různé pomůcky kazí pohybové vzory a dítě se naučí chodit špatně. Hrozí mu problémy s kyčlemi a páteří, špatné držení těla a podobně. V řadě druhé se může stát, že opravdu tělesný vývoj předežene vývoj mozkový, jak tomu bylo například u mě. A to i bez pomůcek. To samé, co jsem psala o chodítkách platí i o vodění za ruce. Nedělejte to, ani to nenechte dělat babičky a tetičky, vašemu miminku tím jenom škodí, jakkoli to myslí dobře.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *