Koronavirus a jak o něm mluvit s dětmi

Proč je škola zavřená? Co je to Koronavirus?  Na co se děti nejčastěji ptají? Jak do dětského jazyka přeložit, co se aktuálně děje? Vybrali jsme nejčastější dětské otázky, které se týkají tématu Koronavirus a pokusili jsme se na ně odpovědět v jazyce dětí. Jednoduše a srozumitelně.

 

Co je to Koronavirus?

Viry si můžeme představit jako velmi malé organismy, které nejsou vidět. Aby mohli přežít, potřebují k tomu nějaký další organizmus. Například zvířátko nebo člověka. Pokud se člověk nakazí virem, může onemocnět. Koronavirus je nový druh viru.

 

Odkud Koronavirus pochází?

To nejde přesně říci, ale mohlo by to být takto: Vypadá to, že Koronavirus byl nejdříve jen mezi netopýry. Těm ale nic nedělá, protože jsou vůči virům přizpůsobeni. Jak je lidí stále více a více, potřebují více jídla. Proto postavili farmy na chov vepřů blíže míst, kde netopýři žijí. Netopýři jedí mango, stejně jako vepři. A protože se vir přenáší ve slinách, stačilo aby vepř snědl mango, do kterého předtím kousl netopýr. Od vepře se pak mohl snadno nakazit člověk, když ho třeba krmil. První lidé se pak nakazili v Číně. Protože v dnešní době se hodně cestuje (letadla, vlaky, auta, lodě), tak se Koronavirus začal rychle šířit a teď už je vlastně po celém světě.

Proč se jmenuje Koronavirus?

Jméno dostal podle toho, jak vypadá. Povrch Koronaviru totiž připomíná sluneční koronu. Koronu můžeme pozorovat při zatmění slunce. Když je slunce schované za měsícem, jeho okraj  pak jasně září, tomu se říká korona.

 

Jak se můžu chránit?

Nejvíce důležité je si často a pořádně umývat ručičky mýdlem a teplou vodou. Nezapomenout na místa mezi prsty a za nehty. Hlavně když přijdeš z venku, nebo ze záchodu. Nesahat si ručičkami na oči, nos a pusu, protože by se tak mohl vir dostat do těla. Pokud si budeš chtít kýchnout, nebo zakašlat, nezapomeň si dát loket před pusu. Ruce si na pusu nedávej. Pokud vidíš, že někdo kašle, nebo kýchá, raději si stoupni od něj trochu dál.

 

Proč je Koronavirus nebezpečný?

Virus je přenosný z člověka na člověka a rychle se šíří. Má velice podobné příznaky jako chřipka, například: teplota, kašel (ale nemusí to tak být vždycky), proto si ho jde s klasickou chřipkou snadno splést. Na chřipku existuje vakcína, ale na Koronavirus ne. Tu se snaží lékaři co nejrychleji vyrobit. Protože tento virus je mezi lidmi teprve chvíli, není o něm ještě hodně informací. U někoho může virus vyvolat „nachlazení“. Ale u některých lidí může vyvolat i vážnější onemocnění a je potřeba, aby se o ně postarali doktoři. Pokud by bylo nemocných hodně, tak by nebylo dost doktorů.

 

Proč se zavřela škola?

Například, kdyby tvůj kamarád byl nakažený a kýchl by na tebe, nebo pokud by jsi si s ním podal ruku a pak by jsi si strčil prst do pusy, mohl by jsi se taky nakazit. A protože je vás ve škole hodně pohromadě, mohl by se tam Koronavirus rychle rozšířit. Nejdříve se musí uzdravit ti, kteří Koronavirus dostali. Až se uzdraví a nebudou moci nikoho dalšího nakazit, potom se budeš moc zase vrátit do školy a vidět se s kamarády.

You may also like...

1 Response

  1. Iva napsal:

    Moc pěkně napsané. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *