Kam na výlet s ročním dítětem

Až se vám to mrně narodí, budete už sedět jen doma. Nikam se nedostaneme, maximálně tak na písek a do dětského koutku. Moje zkušenost je nakonec opačná. S dítětem děláme skoro to samé jako před tím, jen jsme aktivity museli dítěti trochu přizpůsobit. Nijak nás to však netrápí, protože všechno dostalo nový rozměr. Podnikat cokoliv s dítětem je totiž mnohem barevnější, veselejší a dobrodružnější, než když jste na to sami.

 

Co lze s malými dětmi podnikat?

Odpověď je jednoduchá, cokoliv na co si troufnete. Důležité je, aby vašemu dítěti nehrozilo žádné nebezpečí.

A kam na výlet? S manželem jsme oba horolezci. A ačkoliv by nás nenapadlo brát batole do lezeckého terénu, od malička ho bereme na výlety. V pěti měsících s námi byl na Sněžce, zvládl víkendový pobyt v srdci Krkonoš s krátkými výlety zimní krajinou. Kvůli dítěti jsme v podstatě nemuseli opustit žádný z našich koníčků, kromě skalního lezení. Chodíme na výlety, do galerií i muzeí. Jezdíme po Jizerských horách se synem v terénním kočárku, chodíme plavat. Ano, museli jsme upravit délku tras podle možností malého, a neběháme už volným terénem, nýbrž po zpevněných cestách. Syn je spokojený, má spoustu podnětů a zážitků, které jsou důležité pro vývoj jeho kognitivních (poznávacích) funkcí. Je zvyklý na lidi i na střídání prostředí.

 

Cyklistika s miminkem

Důležité je se nebát. A postupně zkoušet, jaké máte možnosti. Dobrým krokem je přizpůsobit vybavení. V našem případě kočárek, vozík za kolo a oblečení. Pro naše potřeby se osvědčila lehká terénní tříkolka s odpružením a sportovními 16´´ koly.

Začali jsme na lehkých a krátkých výpravách a postupně sbírali zkušenosti na ty delší.  Víme, že syn bez problémů vydrží 15 km túru, 50 km na kole (ne víc než 4 hodiny) a hodinu v bazénu. A přes to prostě nejdeme.

 

Pomůcky k nošení dětí

Velkým pomocníkem jsou pro nás pomůcky k nošení dětí. Když je náš syn v šátku, nebo v nosítku, je mnohem klidnější, nepláče, déle spí. Potom nejsme omezeni kočárkem, můžeme vyrazit kamkoliv, kam se s kočárkem nedostaneme.

Není problém navštívit galerii, nebo museum. Jen musíme dodržovat intervaly na odpočinek a jídlo, aby si synek mohl odpočinout a proběhnout. Máme jistotu, že syn je v teple a v bezpečí. Díky šátku odpadá dlouhé uspávání, a to i když se někde zdržíme do večera. Šátek, nebo nosítko dítěti poskytuje komfort a blízkost rodiče bez ohledu na to, kde zrovna je.

 

Nebojte se brát s sebou svoje ratolesti na výpravy za dobrodružstvím. Ukáží vám, jak se dívat na svět magickou optikou. A pro ně je to naopak skvělá příležitost, jak bezpečně zjistit, jak svět funguje a jak se v něm chovat, aby si neublížili. Navíc společně strávené chvíle jsou k nezaplacení.

 

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *