Jak se mi narodilo miminko 1/2

Co předcházelo porodu?  Jak probíhal porod? Porod je pro každou ženu individuální srdeční záležitostí. Za pár dní tomu bude rok, co se o své místo na tomto světě přihlásil náš syn. A takhle to všechno začalo…

 

Přenášení po termínu porodu

Mám již 7. dní po stanoveném termínu porodu a nic se neděje. Z literatury sice vím, že se miminko narodí, až se mu bude chtít a že porod 14 dní po termínu je v podstatě v pořádku. Ale tlak je veliký, ať už od lékařů, kteří by miminko nejraději viděli na světě. Tak ze strany příbuzných a přátel, neustále dotírajících s otázkou: “Tak kdy už to bude?“

Tohle je na porodu asi to nejhorší. Duše odchovaná neomezenými možnostmi modernity, v níž i počasí umíme odhadnout s téměř 100% přesností, musí jen pasivně čekat. A nikdo neví, kdy to bude. Pocit, kterému jsme si už asi definitivně odvykli.

 

Než začal porod

Vypínám telefon, na radu své porodní asistentky si jdu uvařit svařené víno. Odcházím do rozestavěného podkroví šroubovat prkna do podlahy. Alespoň budu trochu užitečná, práce je to sice silově náročná, ale odehrává se v kleku na kolenou a to mi docela vyhovuje. Během ní už cítím, že se něco děje, je mi však dobře, pokračuji v práci. Podlaha je dodělaná, dopíjím svařené víno. Už je to tady.

 

První kontrakce před porodem

Kontrakce přicházejí rovnou po 5 minutách a trvají více než 30 vteřin. Pro jistotu si ještě jdu dát horkou sprchu, abych vyloučila poslíčky. Jenže po horké vodě se kontrakce prodlužují na minutu, a přicházejí po 3 minutách. Podle všech doporučení bychom se měli balit a odjíždět do nemocnice. Volám své soukromé porodní asistentce Martině, z obavy, aby k nám stihla dojet. Jsem trochu vyděšená, protože s každou kontrakcí zvracím a zvracím. Mám strach, co se děje. Martina mě uklidňuje, že je to sice ne příliš časté, ale normální. Jen se o tom moc nemluví. Bolesti si stále drží 3 minutový interval a minutovou délku.

 

Chyba, kterou už neudělám

Dělám jednu zásadní chybu, jenž se mi později vymstí. Budu rodit 32 hodin a ke konci porodu se už sotva udržím na nohou. A budu si vyčítat, že jsem si pořádně neodpočinula. Jenže to v tu chvíli ještě nevím. Chodím po kuchyni, kontrakce rozdýchávám opřená o kuchyňskou linku. Než přijede Martina, nachodím kilometry a kilometry. Ale připadá mi, že jinak to nezvládnu, že ve stoje to bolí tak nějak méně.

Pokračovat na duhou část článku zde: Jak se mi narodilo miminko 2/2

You may also like...

2 Responses

  1. 20. 12. 2018

    […] Jak se mi narodilo miminko – 1/2 […]

  2. 6. 11. 2021

    […] Přečíst první část článku zde: Jak se mi narodilo miminko 1/2 […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *