Jak připravit domov pro miminko

Maminky často chystají již měsíce před porodem pokojíčky, načančané postýlky a hnízdečka. Pojďme se zamyslet nad tím, co miminko skutečně potřebuje. Je naprosto přirozeným instinktem ženy, že před narozením potomka, chce mít připravené ideální místo, kam bude svůj poklad moci přivést.

 

Co je pro miminko důležité?

Nebojte, není toho mnoho. V prvé řadě potřebuje spokojenou mámu, takže domov vždy chystejte podle toho, aby to bylo pohodlné a účelné pro vás jako maminku. Důležité je, aby bylo neustále v teple a suchu.
Nezapomeňte, kdo ho bude každou 1,5 hodinu přebalovat, několikrát denně převlékat a hrát si s ním. Proto je dobré mít vše po ruce. Snažte co nejméně času věnovat přesunům dítěte a materiálu z místnosti do místnosti. Ze začátku se to nezdá, ale může to být hodně vyčerpávající. 😉

 

Co maminka opravdu potřebuje?

1) Postýlku pro miminko.
2) Místo pro přebalení.
3) Bezpečný prostor, kde si bude miminko hrát.
4) Místo pro koupání miminka.

Toto je opravdu vše, ostatní je nadstandard, který se dá pořídit postupně, když zjistíte, že danou věc opravdu potřebujete.
Jistě, i tyto věci v mnoha rodinách nakonec nenajdou využití. Přebalovat se dá docela pohodlně i na gauči. Postýlka se často stane odkladištěm vypraného prádla, protože miminko spí v posteli rodičů. Ale na tenhle rodičovský punk před porodem nemyslete.

 

Bez čeho se miminko neobejde?

Hodně maminek podlehne trendu a začne nakupovat jako o život. Postupem času, ale většina věcí zůstane bez užitku. Jaké věci miminko opravdu využije?
Například DEKA NA HRANÍ se stane neocenitelným nástrojem každodenní potřeby miminka. Měla by být opravdu teplá, měkká a na dotek příjemná. Ideální je, pokud je kombinovaná s hrazdičkou (někdo ji nahrazuje houpacím lehátkem, ale tam nemá miminko takovou příležitost k rozvoji svých motorických schopností).
Že každé miminko musí mít nutně svého nejoblíbenější plyšáka, bez kterého pak neudělá ani krok, to je snad jasné. 🙂

 

Snažte se využít prostor

Nejdříve si promyslete, kde trávíte nejvíce času. A přesně tam by měl být hrací prostor pro miminko. Je velmi pravděpodobné, že své zvyky příliš nezměníte, a miminko nelze nechat bez dozoru. U nás se ukázalo jako užitečné, nechat hrací deku v prostoru mezi televizí a gaučem. Občas jsem tak stihla i jeden díl oblíbeného seriálu, zatímco se dítě zabývalo hrazdičkou a nácvikem lezení.
Pokud se nechystáte své miminko nosit, počítejte s tím, že během práce v kuchyni musíte dítě někam odložit. Proto si přichystejte místo, které je bezpečné a miminko si nemůže nijak ublížit. U nás pro jsme takto využili houpací lehátko.

 

Od maminky ani na krok

Do cca půl roka jsou děti schopné spát i v relativním hluku. Můžete tedy směle připravit místo pro denní odpočinek opět v obýváku nebo kuchyni. Mnoho dětí až do batolecího věku potřebuje spát i 2x – 3x denně. Ačkoli miminko velkou část dne prospí, počítejte s tím, že nebude chtít být samo v ložnici.
Je fajn mít miminko pod dozorem a moci si v klidu něco doma udělat. Pokud jste rozhodnutí pro spaní dítěte v ložnici či dětském pokojíčku i přes den, určitě si pořiďte chůvičku. Nejvíce se osvědčují video-chůvičky, které umožní miminko vizuálně kontrolovat.

Když budete mít připravené tyto základní věci, nemůže vás v rodičovství nic překvapit. Dobrá, rodičovství vás vždycky něčím překvapí… v tom je jeho kouzlo. 🙂

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *