Bonding – první kontakt dítěte

Každý, kdo se zajímá o porod, anebo se připravuje na zrození svého potomka, už o něm někdy slyšel. Ale co to vlastně bonding přesně je, jak probíhá ? A jaká je realita?

 

Co je vlastně bonding?

Bonding lze do českého jazyka přeložit jako připoutání, slepení, spojení. Měl by proběhnout v období asi 2 hodin po porodu, během nichž jsou hormony matky i novorozence připraveny na to, se do sebe zamilovat. Ve své podstatě se jedná o prastarý evoluční mechanismus, který měl zajistit, že novorozeně matka neopustí, což by v podmínkách jeskynního člověka znamenalo jeho smrt. Miminko tak dostává signál, že je na světe v bezpečí, že je o něj postaráno.
A co je tedy jeho podstatou? Ihned po narození by se miminko mělo dostat na nahou hruď maminky. A ideálně mít možnost se poprvé přisát k prsu. A tak zůstat zmiňované 2 hodiny.

 

Vliv bondingu na novorozence

Při kontaktu tělo na tělo, je pokožka novorozence pokryta bakteriemi z těla matky, což je skvělé pro jeho imunitu. Díky tomu je organismus novorozence adaptován na konkrétní bakteriální prostředí ve své nové rodině. U matky je dítě rovněž ohříváno na ideální tělesnou teplotu, může dál vnímat zvuk matčina srdce, na nějž je zvyklé z doby před narozením. Cítí známou vůni a slyší známý hlas. Dostane tak informaci, že svět je přátelské a bezpečné místo, které vlastně docela dobře zná. Může si prohlédnout maminku, přitulit se, oba se mohou vzájemně poznat.

 

Bonding a hormony

To co cítí matka při prvním kontaktu s dítětem, nelze snad ani popsat. Může za to hlavně uvolnění hormonu navozujícího pocity lásky a štěstí.
Tento hormon se nazývá Oxytocin. Právě po porodu je jím tělo maminky doslova zaplaveno. Je zajímavé, že oxytocin má velký vliv na poporodní procesy v těle ženy. Pomáhá nastartovat laktaci, usnadní zavinutí dělohy, snižuje krvácení. Bonding má tedy kromě nesporného psychologického významu i přímý vliv na zdraví matky.

 

Bonding v porodnicích

Zkuste si představit o kolik jiná je situace, když je dítě hned po porodu odneseno neznámým člověkem v gumových rukavicích, položeno na studenou váhu, omyto a zabaleno do oblečení a zavinovačky, které dosud nemělo na těle. Jak je miminko ve stávajícím systému péče vlastně vylekané, pláče. A že novorozeně pláče běžně? Ne, při bondingu na těle matky miminka nepláčou.

Druhou variantou je situace, kdy bonding proběhne, ale je žalostně krátký. Pak je miminko odneseno a zabaleno, a buď je umístěno do inkubátoru, nebo odvezeno k vyšetřením, která by s klidem mohla dvě hodiny počkat. Anebo naopak, je miminko nejprve odneseno a matce vráceno ošetřené a zabalené do zavinovačky. A to je špatně, ani v jednom případě není miminko přivítáno na svět v láskyplné náruči hned, jak se narodí, nedostane se do kontaktu s pokožkou matky. Matka necítí jeho vůni po narození. Nehřeje ho a nehýčká,
Ačkoli je české porodnictví na skvělé úrovni, tento jemný a přístroji nezachytitelný moment mu uniká, bez ohledu na to, jak důležitý je.

 

Když bonding neproběhl…

Vím, že je to někdy těžké, stejně jako život sám. A situace na porodním sále někdy bonding znemožní. Maminky si to často vyčítají a ptají se, co mohly udělat jinak. Odpověď je, že nic. Minulost nezměníte, to co můžete změnit je současnost. Jakmile to bude možné, přitulte si děťátko k sobě, mazlete se s ním a hlaďte ho. I bonding se dá dohnat v šestinedělí a během dalších let.

Vždyť na hýčkání svého dítěte máte celý život. Dobře uznávám, to mohl napsat jen někdo, kdo nemá doma adolescenta. Ale věřte, že my rodiče, kteří jsme pubertu svých dětí přežili, vám garantujeme, že období, kdy děti vyrostou, osamostatní se a stanou se z nich vaši parťáci je stejně úžasné, jako období, kdy byly malými miminky. A že okamžik, jak jste ho k sobě v porodnici poprvé přitulili, a podívali se do jeho upřímných očí, se vám bude vracet ještě na maturitním plese.

You may also like...

1 Response

  1. 20. 12. 2018

    […] Bonding – první kontakt dítěte […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *